29.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2016, sygn. 0461-ITPB1.4511.820.2016.1.MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.820.2016.1.MR

1. Czy kwota zapłaty jaką otrzyma Wnioskodawca od SJ, w części odpowiadającej dokonanej uprzednio przez niego spłacie kredytu do banku zamiast SJ, będzie dla niego przychodem podatkowym? 2. Czy wypłata przez SJ na rzecz Wnioskodawcy środków pieniężnych tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego Wnioskodawcy w SJ spowoduje po jego stronie powstanie dochodu do opodatkowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych obniżenia udziału kapitałowego w spółce jawnej oraz otrzymania zapłaty od spółki jawnej w związku z wstąpieniem w prawa wierzyciela w rozumieniu kodeksu cywilnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych obniżenia udziału kapitałowego w spółce jawnej oraz otrzymania zapłaty od spółki jawnej w związku z wstąpieniem w prawa wierzyciela w rozumieniu kodeksu cywilnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca już długo uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W międzyczasie, w sierpniu 2011 r. Wnioskodawca stał się wspólnikiem spółki jawnej (zwanej dalej SJ), utworzonej w 2009 r. Wkładem Wnioskodawcy do tej SJ były pieniądze. Następnie w 2011 r. wniósł swoje przedsiębiorstwa prowadzone dotychczas samodzielnie aportem do SJ. To wniesienie nastąpiło w formie aktu notarialnego. Tak więc poprzez SJ kontynuował swoją pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (UPIT). To, iż przedmiot wkładu był przedsiębiorstwem znalazło wyraz w otrzymanych na tę okoliczność przez Wnioskodawcę interpretacjach indywidualnych (przykładowo interpretacja z dnia 10 września 2010 r. o sygnaturze ... wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne