21.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2016, sygn. 0461-ITPP1.4512.860.2016.1.JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.860.2016.1.JP

Czy stawka podatku od towarów i usług 8%, jaką planuje zastosować Wnioskodawca do posiłków wydawanych nauczycielom (pracownikom pedagogicznym) jest prawidłowa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 9 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej na rzecz nauczycieli jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej na rzecz nauczycieli.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła publiczna, dla której organem prowadzącym jest Wnioskodawca, prowadzi stołówkę szkolną, z której korzystają uczniowie oraz pracownicy szkoły. W chwili obecnej szkoła ta nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ale po centralizacji jednostek podległych samorządu terytorialnego, będzie musiała rozliczać podatek VAT. Centralizacja nastąpi z dniem 1 stycznia 2017 r. Stan przyszły zdarzenia wygląda następująco: stołówka będzie prowadzona na zasadach określonych w art. 67a ustawy o systemie oświaty. Cena jednostkowa posiłku dla uczniów (zgodnie z art. 67a ust. 4 ustawy o systemie oświaty) zawierać będzie jedynie wsad do kotła. Nie będzie zawierać wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Z tego powodu posiłki dla uczniów będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Opłata za posiłki wydawane dla nauczycieli (pracowników pedagogicznych) oraz dla pozostałych pracowników, nie będzie oparta na art. 67a ust. 4 ustawy o systemie oświaty, ponieważ cena jednostkowa posiłki oprócz wsadu do kotła zawierać będzie również częściowe koszty prowadzenia stołówki. Jest to możliwe dzięki art. 67a ust. 3 ustawy o systemie oświaty, na podstawie którego dyrektor szkoły, zarządzeniem wprowadził wyższą cenę posiłku dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników. Zatem posiłki wydawane dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych objęte będą stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (poz. 7 załącznika).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne