08.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2016, sygn. 0461-ITPP1.4512.805.2016.1.JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.805.2016.1.JP

Czy Wnioskodawca wykonawca powinien dla części usługi to jest 82% obejmującej lokale mieszkalne zastosować stawkę podatku w wysokości niższej 8%, a dla części usługi to jest 18% obejmującej lokale użytkowe stawkę podstawową 23%, czy powinna być zastosowana jednolita stawka niższa dla całości usługi to jest 8%, czy dla całości należałoby zastosować stawkę 23%? Czy dla wykonania usługi posadzkarskiej dotyczącej całego budynku mieszkalno-usługowego, a nie dla jego poszczególnych części, sklasyfikowanego według PKOB do działu 11 Wnioskodawca może zastosować stawkę podatku VAT wynoszącą 8%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2016 r. (data wpływu 27 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla wykonywanych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla wykonywanych usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna wykonująca usługi posadzkarskie wykonywać będzie posadzki w budynku (stan surowy zamknięty) mieszkalno-usługowym, w którym zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym cześć budynku 82% przeznaczona będzie na lokale mieszkalne żaden nie będzie przekraczał 150 m2, natomiast 18% powierzchni budynku przeznaczona będzie na lokale użytkowe. Wnioskodawca zawarł umowę na wykonanie całości posadzek w budynku bez rozróżniania na lokale mieszkalne i użytkowe. Według PKOB budynek należy zakwalifikować w poz. 1122. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie w realizowanych inwestycjach, w celu określenia poziomu wskaźnika rozliczenia udziału VAT związanego ze społecznym programem mieszkaniowym firma ustala stosunek: łącznej sumy powierzchni lokali użytkowych spełniających warunki samodzielności w rozumieniu ustawy o własności lokali użytkowych spełniających warunki samodzielności w rozumieniu ustawy o własności lokali wraz z pomieszczeniami pomocniczymi przynależnymi do tych lokali użytkowych do łącznej sumy powierzchni całego budynku. Po wyliczeniu tych wartości firma wylicza wskaźnik dla zastosowania poszczególnych stawek podatku VAT:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne