01.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2016, sygn. 0461-ITPP2.4512.620.2016.1.AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.620.2016.1.AK

Prawo do skorygowania podatku należnego w związku z błędnym ustaleniem miejsca świadczenia i opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sposób dokonania tej korekty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej prawa do skorygowania podatku należnego w związku z błędnym ustaleniem miejsca świadczenia i opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sposobu dokonania tej korekty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawa do skorygowania podatku należnego w związku z błędnym ustaleniem miejsca świadczenia i opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sposobu dokonania tej korekty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan z kraju sprzedaż wysyłkową towarów do odbiorców mieszkających między innymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dokonywaną sprzedaż różnicuje na wewnątrzwspólnotowe dostawy, sprzedaż do podmiotów będących czynnymi podatnikami podatku od wartości dodanej zarejestrowanymi na potrzeby dostaw, oraz na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej. W latach 2014 i 2015 dokonana wysyłkowa sprzedaż towarów do osób niebędących czynnymi podatnikami podatku od wartości dodanej mieszkających na terenie Niemiec wyniosła powyżej 100.000,00 Euro netto. Pomimo przekroczenia poziomu 100.000,00 Euro w kolejnym roku nie dokonał Pan rejestracji na potrzeby tego podatku w Niemczech i do dnia dzisiejszego wysyłane towary do Niemiec opodatkowuje w Polsce podatkiem od towarów i usług w stawce podstawowej, to jest w stawce 23% właściwej dla danego towaru. W przypadku sprzedaży towarów podmiotom będącym zarejestrowanymi unijnymi podatnikami podatku od towarów i usług czynnymi podatnikami podatku od wartości dodanej stosuje Pan stawkę podatku 0%, uznając tę sprzedaż za wewnątrzwspólnotową dostawę towaru i nie zalicza jej do sprzedaży wysyłkowej. W Niemczech nie posiada Pan magazynu, nie prowadzi tam działalności gospodarczej oraz nie ma zakładu, stąd sprzedaż wysyłkowa prowadzona jest z kraju, z miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne