21.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2016, sygn. ITPP2/4512-523/16/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-523/16/AD

Interpretacja indywidualna dotycząca opodatkowania sprzedaży nieruchomości i sposobu dokumentowania transakcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2016 r. (data wpływu 26 lipca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 8 września 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości i sposobu dokumentowania tych transakcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 8 września 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości i sposobu dokumentowania tych transakcji.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczo-przemysłowymi prowadzi Pan od czerwca 1991 r. Początkowo na terenie dzierżawionym od gminy posadowił Pan dwa kioski. W lutym 1995 r. wykupił Pan działkę od gminy. Na powyższą okoliczność spisano akt notarialny. Po wykupie działki poczynił Pan duże nakłady: ogrodził działkę i rozbudował dwa kioski. Nakłady były wysokie, znacznie przewyższające 30% ich wartości początkowych. Rozbudowę tych obiektów prowadził Pan w latach 1997-1998. Z tych lat pochodzą faktury VAT dotyczące zakupu materiałów budowlanych zużytych na rozbudowę, od których odliczył Pan podatek. Przez cały okres, aż do chwili obecnej, prowadzi Pan działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, wykorzystując oba obiekty handlowe oraz działkę. Nigdy nie oddawał Pan ww. obiektów do użytkowania innym podmiotom. Obecnie zamierza Pan sprzedać całą nieruchomość zabudowaną czynnemu podatkowi podatku od towarów i usług, prowadzącemu działalność gospodarczą. Przedmiotowe kioski są budynkami w rozumieniu prawa budowlanego. Są to budynki handlowo-usługowe trwale związane z gruntem, posiadające fundamenty i dach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne