02.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2016, sygn. 0461-ITPB1.4511.824.2016.1.MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.824.2016.1.MR

Czy koszt wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne, w ich części przypadającej na PR ustalonej w oparciu o kartę pracy i inne dokumenty, może być odliczony przez Wnioskodawcę od jego dochodu podatkowego z tytułu i w proporcji udziału w zyskach SK - jako koszty kwalifikowane w myśl art. 26e ust. 1 i ust. 2 pkt 1) UPIT, do wysokości określonej w art. 26e ust. 7 pkt 1) UPIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2016 r. (data wpływu 7 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne ponoszonych na rzecz pracowników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne ponoszonych na rzecz pracowników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej (zwanej dalej SK), która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca z tytułu bycia wspólnikiem SK opłaca od dochodu z tej spółki podatek liniowy. W 2016 r. SK zaczęła ponosić wydatki na tzw. działalność badawczo - rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (UPIT). Konkretnie chodzi o wydatki na prace rozwojowe, zwane dalej PR. PR polegają na projektowaniu nowych produktów i opracowywaniu technologii ich wytwarzania. Są nimi określone rzeczy. Każdorazowo przygotowywana jest obszerna dokumentacja ze wszystkich etapów według procedur projektowania nowych wyrobów i w zgodzie z wymaganiami zarówno klienta (zewnętrznego lub wewnętrznej potrzeby), jak i obowiązującego wyroby medyczne prawodawstwa (m.in. normy dotyczące wyrobów medycznych, ustawa o wyrobach medycznych, rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawach: wymagań zasadniczych oraz procedur oceny zgodności wyrobów medycznych; szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać ocena kliniczna wyrobów medycznych i działań z zakresu bezpieczeństwa wyrobów etc., norma ISO, dyrektywy unijne). Na etapie projektu łączy się wiedzę na temat podobnych rozwiązań, określa zakres wiedzy znanej oraz podejmuje próby i badania, z których wynika perspektywa powodzenia projektu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne