Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2016, sygn. 0461-ITPB4.4511.709.2016.MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB4.4511.709.2016.MS
1) Czy przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez wnioskodawcę jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do zastosowania kosztów uzyskania przychodu określonych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystarczający jest zapis w umowie o pracę określający wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich jako część wynagrodzenia wskazanego w umowie o pracę odpowiadającą części czasu pracy poświęconej na pracę o charakterze twórczym?2) Czy koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą miały zastosowanie do wszystkich składników wynagrodzenia pracowników wnioskodawcy wykonujących pracę o charakterze twórczym tj. do wynagrodzenia zasadniczego, jak i do premii uznaniowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2016 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, którego główny przedmiot działalności stanowi działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego, zatrudnia projektantów i asystentów projektantów z branż architektonicznej, urbanistycznej, drogowej, mostowej, konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej, telekomunikacyjnej oraz projektantów zieleni i inżynierów ruchu drogowego. Tworzone przez wskazanych pracowników projekty techniczne mają charakter niepowtarzalny, są każdorazowo dostosowane do zmiennych uwarunkowań inwestycji oraz wymagają kreatywnego i indywidualnego podejścia pracowników biorących udział w procesie powstawania projektu. Rezultat działań projektantów w postaci powstałej dokumentacji projektowej ma charakter jednorazowy i nie jest możliwe powielanie tych samych rozwiązań w różnych projektach bez modyfikacji wymagających intelektualnego i twórczego wkładu projektanta. Tym samym wykonywanie obowiązków pracowniczych przez ww. projektantów stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, czego skutkiem jest powstanie utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty