02.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2016, sygn. 0461-ITPB1.4511.860.2016.1.JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.860.2016.1.JŁ

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, które zostały naliczone i wpłacone do dnia przekazania lokalu mieszkalnego do wynajmu oraz wszystkie koszty z aktu notarialnego kupna wspomnianego lokalu, tj. taksa notarialna, podatek VAT od taksy notarialnej, podatek od czynności cywilnoprawnych (2% od kwoty nabycia), podatek od czynności cywilnoprawnych od hipoteki, koszty sądowe w sprawach cywilnych za wpis hipoteki oraz założenie księgi wieczystej, powiększają wartość początkową środka trwałego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2016 roku (data wpływu 7 września 2016 roku) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2016 roku został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, nieprowadzący działalności gospodarczej, w 2014 roku nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zakup tego lokalu został sfinansowany zaciągniętym na ten cel kredytem bankowym, a odsetki od kredytu nie były rozliczone w żadnej formie. Od 1 października 2016 roku Wnioskodawca zamierza wynajmować opisywany lokal na podstawie umowy najmu przez okres dłuższy niż rok. Najemca pierwszą opłatę z tytułu czynszu uiści w październiku. Wnioskodawca zamierza wynajmować lokal dłużej niż rok. Lokal mieszkalny nie jest składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą oraz nie będzie wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, będzie stanowił najem prywatny. Całość dochodu z najmu lokalu mieszkalnego zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych zgodnie ze skalą podatkową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne