30.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2016, sygn. ITPP1/4512-514/16-1/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-514/16-1/IK

Sposób określenia powierzchni użytkowej na potrzeby art. 41 ust. 12b oraz 12c ustawy podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 20 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia metody obliczania powierzchni użytkowej dla celów opodatkowania robót budowlanych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia metody obliczania powierzchni użytkowej dla celów opodatkowania robót budowlanych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka wykonuje roboty budowlane, głównie montaż pokryć dachowych oraz okien w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, przeznaczonych na cele mieszkaniowe i zaliczonych do obiektów budownictwa mieszkaniowego zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w dziale 11, grupa 111. klasa 1110 oraz 1120.

W większości są to budynki, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza I50 m2.

Dotychczas Spółka, ustalając powierzchnię użytkową danego budynku lub lokalu mieszkalnego na potrzeby ustalania limitów, o których mowa w art. 41 ust. 12b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, celem skorzystania z obniżonej stawki podatku od towarów i usług, stosowała się do interpretacji indywidualnej wydanej dla Spółki w dniu 24 czerwca 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr sprawy ...), w której to Dyrektor Izby Skarbowej orzekł, że: odnosząc się do kwestii zasad ustalania powierzchni użytkowej, stwierdzić należy, iż przy określaniu tej powierzchni należy kierować się definicją powierzchni użytkowej zawartą w obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, bowiem do tego aktu odwołuje się art. 41 ust. 12a, czy też art. 2 pkt 12 ustawy od podatków i usług, które określając wysokość stawki podatku odsyłają do klasyfikacji obiektów budowlanych. Zatem stosując przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), za budynki mieszkalne należy uznać obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Aby prawidłowo ustalić powierzchnię użytkową lokalu lub budynku mieszkalnego, Spółka wymaga aby inwestor przedłożył jej dokumentację projektową swojego lokalu lub budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne