14.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2016, sygn. ITPB1/4511-727/16-1/JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-727/16-1/JŁ

Czy przekazanie przez Wnioskodawcę żonie przedsiębiorstwa sprawi, że będzie On musiał zapłacić podatek dochodowy od wartości przekazanych składników majątku firmy oraz dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów o wartość przekazanych wyposażenia i zapasów (towarów handlowych)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2016 roku (data wpływu 18 sierpnia 2016 roku) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2016 roku został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 2012 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (dwa sklepy spożywczo przemysłowe). Jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Za kilka miesięcy planuje przekazać sklepy do prowadzenia żonie, która również rozpocznie działalność gospodarczą. Niezwłocznie po przekazaniu żonie sklepu, działalność Wnioskodawcy zostanie zlikwidowana. Wnioskodawcę łączy z żoną małżeńska wspólność majątkowa. Zamierza On przekazać Jej nieodpłatnie całe prowadzone przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą takie składniki jak: wyposażenie sklepów (lada chłodnicza, regały sklepowe), towary handlowe, kredyt bankowy, prawa wynikające z umów (najmu), wierzytelności, środki pieniężne, koncesje i zezwolenia, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, pracownicy. Między Wnioskodawcą a żoną nie będzie zawarta żadna umowa, przekazanie nie nastąpi w drodze darowizny, transakcja nie będzie udokumentowana fakturą, zostanie sporządzony jedynie protokół przekazania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne