Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2016, sygn. ITPB3/4510-368/16-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-368/16-2/AD
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przeprowadzeniem robót budowlanych, tj. prac na rurociągach metodą rękawa
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póź. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2016 r. (data wpływu 12 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przeprowadzeniem robót budowlanych, tj. prac na rurociągach metodą rękawa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przeprowadzeniem robót budowlanych, tj. prac na rurociągach metodą rękawa. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 5 października 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.).
W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka działa zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jest prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a 100% jej udziałów jest w posiadaniu Gminy Miejskiej. Eksploatowany majątek jest w całości własnością Spółki. Ze względu na duży stopień zużycia środków trwałych, Spółka w ramach swojej działalności zobowiązana jest do dokonywania zarówno prac remontowych jak i inwestycyjno-modernizacyjnych. Znaczną cześć majątku stanowią sieci wodociągowe i kanalizacyjne wybudowane niejednokrotnie przed kilkudziesięcioma laty, w technologiach wówczas powszechnie stosowanych, z elementów kamionkowych, betonowych a w okresach późniejszych z PCV. Z cywilistycznego punku widzenia sieci stanowią jedną całość ze względu na techniczne połączenie ze sobą, a następnie z odpowiednimi urządzeniami końcowymi przedsiębiorstwa, czyli stacją uzdatniania wody lub oczyszczalnią ścieków. Jednakże ze względu na fakt, że poszczególne odcinki sieci różnią się od siebie materiałem z jakiego są wykonane, terminem oddania do eksploatacji oraz średnicą - ewidencja sieci prowadzona jest w sposób uwzględniający ww. kryteria. Prace związane z utrzymaniem sieci kanalizacyjnej, dla wygody ruchu ulicznego oraz zmniejszania ewentualnych kosztów dodatkowych takich jak wykop czy naprawa nawierzchni, prowadzone są z zastosowaniem m.in. technologii bezwykopowych takich jak:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty