19.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2016, sygn. ITPP1/4512362/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512362/16/BK

1. Jaka stawka VAT powinna zostać zastosowana przez wykonawcę remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej w budynku zakwalifikowanym jako mieszkalny, w którym 19,41 % powierzchni całkowitej budynku znajdują się lokale użytkowe. 2. Czy Spółdzielni będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej od wykonawcy robót faktury, w części przypadającej na lokale użytkowe? 3. W jaki sposób należy ustalić kwotę podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2016 r., (data wpływu 25 maja 2016 r.) uzupełnionym w dniu 2 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla prac remontowych i prawa do odliczenia podatku związanego z remontem instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • nieprawidłowe - w zakresie sposobu realizacji prawa do odliczenia podatku związanego z remontem instalacji wodno-kanalizacyjnej.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla prac remontowych oraz prawa do odliczenia podatku związanego z remontem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sposobu jego realizacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia w swoich zasobach posiada budynki, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe. Budynki według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowalnych wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r., mieszczą się w dziale 11, w grupie 112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe. Zgodnie z objaśnieniami Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Spółdzielnia planuje przeprowadzenie remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej w jednym z budynku mieszkalnych wielorodzinnych skalsyfikowanych w PKOB 112, w którym powierzchnia lokali mieszkalnych wynosi 1.651,78 m co stanowi 80,59% powierzchni całkowitej, natomiast powierzchnia lokalu użytkowego znajdującego się na parterze budynku wynosi 397,81 m co stanowi 19,41 % powierzchni całkowitej budynku. W uzupełnieniu wniosku dodatkowo wskazano, że Spółdzielnia w sytuacji przedstawionej we wniosku występuje jako podmiot zamawiający w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych. Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej będzie polegać na wymianie pionów wodnych i kanalizacyjnych w całym budynku, zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i użytkowych znajdujących się w budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne