25.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2016, sygn. ITPB1/4511-511/16/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-511/16/AK

Czy wydatki poniesione na opłacenie rat za studia podyplomowe oraz opłacenie wpisowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2016 r. (data wpływu 14 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na studia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na studia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od dnia 6 czerwca 2014 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), od dnia wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Wnioskodawczyni zajmowała się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami - 68.31.Z. W dniu 24 października 2014 r. Wnioskodawczyni podjęła decyzję o zawieszeniu prowadzonej działalności gospodarczej. Celem rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni w roku akademickim 2015/2016 podjęła studia podyplomowe Aplikacje internetowe - Front-End Development, które obejmują zagadnienia z zakresu budowy aplikacji internetowych, standardów WWW i zagadnienia związane z projektowaniem wyglądu serwisów internetowych. Studia podyplomowe dotyczą w głównej mierze zagadnień dotyczących wytwarzania nowoczesnych aplikacji internetowych. Zgodnie z przewidzianym programem nauczania kierunek przeznaczony jest zarówno dla osób poszerzających swoją wiedzę, jak i osób, które nie miały styczności z programowaniem. W toku wcześniejszej edukacji Wnioskodawczyni nie miała styczności z kierunkami informatycznymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne