28.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2016, sygn. ITPB3/4510-229/16-3/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-229/16-3/JG

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na używanie wynajmowanych samochodów osobowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2016 r. (data wpływu 6 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na używanie wynajmowanych samochodów osobowych:

- w zakresie wydatków na: zakup paliwa, płynów do spryskiwaczy, mycie pojazdów, zakup biletów za przejazd autostradą, ubezpieczenie jest prawidłowe,
- w zakresie wydatków na zakup obsługi serwisowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na używanie wynajmowanych samochodów osobowych.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia (dalej: Spółdzielnia lub Wnioskodawca) zawarła poniższe umowy, na mocy których użytkuje samochody osobowe, tj.:

  1. W dniu 14 marca 2016 r. zawarła następujące umowy:

  1. umowę dzierżawy samochodów osobowych zawartą pomiędzy S.A., (dalej: Wydzierżawiający). Zgodnie z tą umową Wydzierżawiający oddaje Spółdzielni samochody do używania i pobierania pożytków na czas określony, tj. na okres dzierżawy ustalony dla każdego samochodu. Wnioskodawca z tytułu zawartej umowy jest zobowiązany do zapłaty miesięcznego czynszu dzierżawy. Odpisów amortyzacyjnych samochodów będących przedmiotem dzierżawy dokonywać będzie Wydzierżawiający, który nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z eksploatacją samochodów. Czynsz dzierżawy został ustalony przy założeniu używania samochodu z zachowaniem ustalonego rocznego limitu kilometrów. Umowa przewiduje także dodatkowe wynagrodzenie z tytułu rozliczenia przekroczenia limitu kilometrów (nadprzebieg). Obowiązek ubezpieczenia dzierżawionych samochodów od wszelkiego ryzyka oraz koszt tego ubezpieczenia przez cały okres obowiązywania umowy obciążają Wnioskodawcę. Na pisemny wniosek, Wnioskodawcy umowa dzierżawy może zostać przedłużona. Po upływie podstawowego okresu umowy Wnioskodawca ma prawo do nabycia samochodów za cenę określoną odrębnie dla każdego samochodu. Umowa najmu pojazdów została zawarta na 36 miesięcy.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne