Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2016, sygn. ITPB2/415-818/12/16-S/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-818/12/16-S/RS
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów po uwzględnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. akt II FSK 3134/13 stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 3 grudnia 2001 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem prawo wieczystego użytkowania działki gruntu. Nabycie nastąpiło z majątku dorobkowego małżonków, a małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Ww. prawo do nieruchomości gruntowej nadal pozostaje wspólną własnością małżonków na zasadzie współwłasności małżeńskiej. Grunt objęty prawem wieczystego użytkowania jest przeznaczony pod budownictwo o charakterze komercyjnym. W 2002 r. na ww. gruncie małżonek Wnioskodawczyni wybudował budynek gospodarczy, trwale z gruntem związany. Budynek za zgodą Wnioskodawczyni wykorzystywany jest w prowadzonej przez Jej małżonka działalności gospodarczej. Budynek ujęty jest w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej małżonka i amortyzowany od 2003 r., w którym to roku nastąpiło oddanie budynku do użytkowania. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka Wnioskodawczyni jest handel i usługi wypożyczania maszyn budowlanych. Małżonek Wnioskodawczyni nie prowadzi natomiast działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, a przedmiotowy grunt oraz budynek nie są towarami handlowymi związanymi z działalnością gospodarczą przez niego prowadzoną. Prawo wieczystego użytkowania działki gruntu, na której wybudowano budynek nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Grunt był wykorzystywany dla działalności jednego z małżonków współwłaścicieli, ale nie był zaliczony do składników majątku tej działalności poprzez niewprowadzenie do odpowiedniej ewidencji prowadzonej dla potrzeb przedmiotowej działalności gospodarczej. Opłaty z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntu, jako mające związek z przychodami z działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni i niezbędne dla możliwości wykonywania tej działalności w budynku posadowionym na powołanym gruncie, były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności. Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej. Dla Wnioskodawczyni oraz Jej małżonka prawo wieczystego użytkowania gruntu było przez prawie już 11 lat składnikiem majątku osobistego, a jedynie za Jej zgodą małżonek wybudował na przedmiotowym gruncie budynek i ten składnik majątku wykorzystywał bezpośrednio w prowadzonej działalności gospodarczej i amortyzował.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty