Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. ITPB2/4511-283/16/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-283/16/TJ
Zwolnienie z długu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 15 marca 2016 r., uzupełnionym w dniu 22 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 22 marca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.
We wniosku tym i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada obywatelstwo brytyjskie oraz adres zamieszkania w Polsce. Posiada również miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy) w Polsce.
W dniu 25 lipca 2011 r. w T. została zawarta umowa pożyczki pomiędzy Wnioskodawcą a Jego ojcem posiadającym obywatelstwo brytyjskie oraz zamieszkującym w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z umową ojciec udzielił Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej w wysokości 60000 GBP, a kwota ta powinna zostać zwrócona do dnia 30 kwietnia 2019 r. Obecnie pożyczkodawca (ojciec) zadeklarował chęć umorzenia ww. pożyczki w całości wobec Wnioskodawcy poprzez nieodpłatne zwolnienie z długu na podstawie art. 508 Kodeksu cywilnego.
Wnioskodawca wyjaśnia przy tym, że wartość należności z tytułu udzielonej pożyczki, jak również rozważanego umorzenia tej należności nie będzie świadczeniem otrzymanym na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umowy będącej podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. działalności wykonywanej osobiście, bowiem udzielona pożyczka (jak i jej umorzenie) nie wynika z jakiegokolwiek stosunku pracy bądź stosunku cywilnoprawnego pomiędzy Nim a Pożyczkodawcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty