15.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2016, sygn. ITPP1/4512-177/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-177/16/BK

Stawki podatku dla usług montażu okien lub drzwi świadczonych przez wykonawcę w obiektach objętych programem budownictwa społecznego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2016 r., (data wpływu 18 marca 2016 r.) uzupełnionym w dniu 31 maja 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług montażu okien lub drzwi świadczonych przez wykonawcę w obiektach objętych programem budownictwa społecznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług montażu okien lub drzwi świadczonych przez wykonawcę w obiektach objętych programem budownictwa społecznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem drzwi, okien i fasad z drewna, PVC oraz aluminium. Swoje produkty Wnioskodawca sprzedaje zazwyczaj łącznie z montażem u klientów, którymi są przedsiębiorcy oraz konsumenci indywidualni. Wnioskodawca zamierza realizować usługę montażową w budynku mieszkalno-usługowym sklasyfikowanym w PKOB w kategorii 1122, w którym według projektu budowlanego ponad połowa powierzchni jest przeznaczona na cele mieszkaniowe. W budynku tym będą znajdowały się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe.

Faktyczny zakres prac montażowych realizowanych przez Wnioskodawcę obejmował będzie jednak tylko część budynku, w której znajdują się wyłącznie lokale użytkowe. Inwestor zamówił bowiem u Wnioskodawcy zakup i montaż stolarki budowlanej (okna lub drzwi) wyłącznie w lokalach użytkowych położonych w dużym budynku mieszkalno-usługowym. W uzupełnieniu wniosku wskazano, że montaż wchodzi w zakres budowy lub remontu obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wnioskodawca produkuje oraz montuje okna i drzwi w ramach ich budowy lub remontu, w zależności od tego, jakiej inwestycji dotyczy zamówienie dokonane przez konkretnego inwestora. Objęty wnioskiem stan faktyczny dotyczy sytuacji, w których Wnioskodawca montuje okna w ramach realizacji inwestycji budowlanej powstającej od nowa, gdzie dochodzi do montażu okien po raz pierwszy oraz sytuacji, gdy Wnioskodawca wymienia okna na nowe w ramach remontu obiektów już istniejących. W takiej sytuacji czynności Wnioskodawcy polegają na demontażu starych okien, oczyszczeniu i przygotowaniu otworów okiennych, zaś następnie montażu nowych okien. W każdym przypadku, prace te (w ramach budowy lub remontu) dotyczą obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne