09.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2016, sygn. ITPB1/4511-445/16/JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-445/16/JŁ

Jak należy ustalić wartość początkową nieruchomości zabudowanej kamienicą wniesionej aportem do Spółki osobowej w ewidencji środków trwałych Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 roku (data wpływu 16 maja 2016 roku) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych wkładem niepieniężnym do spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2016 roku wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych wkładem niepieniężnym do spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca otrzymał od rodziców nieruchomość zabudowaną kamienicą wybudowaną ok. 1905 roku. Od wartości darowizny nie będzie odprowadzony podatek od spadków i darowizn, z uwagi na zwolnienie z tego podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Otrzymana w darowiźnie kamienica znajduje się na trzech działkach. Działka, która nie jest zabudowana kamienicą przeznaczona jest na cele usługowe jako parking. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku. Przedmiotem działalności jest głównie wynajem nieruchomości. Otrzymaną w drodze darowizny nieruchomość zabudowaną kamienicą przeznaczył na rzecz działalności gospodarczej, ujął w ewidencji środków trwałych (nie stanowi towaru handlowego) i amortyzuje. Kamienica była i jest wykorzystywana w działalności jest wynajmowana. Nieruchomość ta nie jest wykorzystywana na cele prywatne lecz wyłącznie na rzecz prowadzonej działalności. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie kamienicy. Wnioskodawca ma zamiar dokonać wniesienia ww. nieruchomości do spółki z o.o. spółki komandytowej (w maju 2016 roku). Wnioskodawca w zamian za wniesienie nieruchomości do spółki otrzyma udziały w tej spółce. Aport nieruchomości nie będzie stanowił jednak aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC, aportem będzie po prostu nieruchomość zabudowana kamienicą. Aport nieruchomości nie będzie stanowił aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne