06.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2016, sygn. ITPB1/4511-349/16-3/JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-349/16-3/JŁ

Czy wniesienie do Spółki aportu w postaci nieruchomości (ww. działek otrzymanych w drodze darowizny od żony) będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2016 roku (data wpływu 12 kwietnia 2016 roku), uzupełnionym w dniu 28 czerwca 2016 roku, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia nieruchomości w drodze aportu do spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2016 roku został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia nieruchomości w drodze aportu do spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy, nabył do swojego majątku objętego wspólnością małżeńską (Wnioskodawca jest w związku małżeńskim od 1998 roku, w którym do 11 lutego 2016 roku obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej) na mocy umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 30 czerwca 2005 roku nieruchomości oznaczone w księdze wieczystej, stanowiące działki nr X i Y. Dodatkowo, Wnioskodawca wraz z małżonką w § 10 ww. umowy sprzedaży, wnieśli o odłączenie z nieruchomości objętej księgą wieczystą, działki nr Y i założenie dla niej nowej księgi wieczystej z wpisem własności na ich rzecz na prawach małżeńskiej wspólności majątkowej. Wnioskodawca ponadto dokonał podziału nieruchomości Y na mniejsze działki. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli od roku 2005 jeszcze kilka innych nieruchomości do swojego majątku wspólnego. Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż wraz z małżonką nabywając ww. nieruchomości nie zamierzał wykorzystywać ich do prowadzonej działalności gospodarczej. Celem zakupu przedmiotowych nieruchomości było przeznaczenie prywatne (rodzinne). Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, iż prowadzi własną działalność gospodarczą, jest prezesem spółek kapitałowych oraz jednocześnie posiada status rolnika. Jednym z obszarów prowadzonego biznesu jest również obrót nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności rolniczej, jako rolnik, Wnioskodawca, dokonuje również transakcji zakupu i sprzedaży działek (gruntów ornych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne