Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. ITPB1/4511-415/16/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-415/16/WM
Czy koszt złomowania materiałów można uznać za koszty uzyskania przychodów, w myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości ceny nabycia materiałów z którego powstał złom? Czy Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki komandytowej uczestniczący z jej zyskach i stratach według udziałów, może uznać ww. transakcje za koszty uzyskania przychodów za rok 2015 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2016 r. (data wpływu 4 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezdatnych do sprzedaży materiałów do produkcji okien jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezdatnych do sprzedaży materiałów do produkcji okien.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej, która zajmuje się głównie produkcją elementów stalowych okien sklasyfikowaną pod symbolem PKD 25.12.Z. W ciągu ostatnich lat firma Wnioskodawcy zgromadziła znaczne ilości produkcyjnych i poprodukcyjnych materiałów wykazywanych w inwentaryzacji. Materiały przez cały ten okres były magazynowane zgodnie z przepisami wewnętrznymi, celem należytego zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Z powodu znacznej sezonowości w przemyśle okienniczym, spółka nie mogła wykorzystać już do produkcji pozostałych materiałów. Pomimo prób ich sprzedaży po znacznie obniżonej cenie, pozostała na magazynie znaczna część tych materiałów. Wspólnicy spółki podjęli decyzję o zezłomowaniu tych materiałów. Wszelkie transakcje związane ze złomowaniem zostały należycie udokumentowane zdjęciami, protokołami oraz fakturami wystawionymi przez spółkę. Niedokonanie zezłomowania tych materiałów spowodowałoby zwiększenie kosztów ich magazynowania, a w konsekwencji byłoby to niekorzystne dla ekonomicznych działań firmy. Wnioskodawca opodatkowuje uzyskane dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpłacając zaliczki metodą uproszczoną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty