Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2016, sygn. ITPB4/4511-461/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-461/16/MS
Czy zakup nieruchomości niezabudowanej w dniu 3 marca 2016 r. przez Wnioskodawcę i jego małżonkę spełnia definicję wydatków określonych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym warunki do objęcia zwolnieniem uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2016 r. (data wpływu 24 maja 2016 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego, uzupełniony w dniu 19 lipca 2016 r. w odpowiedzi na wezwanie organu znak ITPB4/4511-461/16-2/MS z dnia 8 lipca 2016 r.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 8 września 2010 roku Wnioskodawca nabył z majątku osobistego z zamiarem zabudowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym nieruchomość niezabudowaną. Pierwotnie nieruchomość ta nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W dniu 25 czerwca 2012 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla, gdzie znajdowała się zakupiona przez Wnioskodawcę nieruchomość. Zgodnie z przyjętym planem zagospodarowania przeważająca część nieruchomości uzyskała przeznaczenie na tereny zielone bez możliwości zabudowy. Przez środek działki zaplanowano umiejscowienie drogi. Nieruchomość w 2010 r. Wnioskodawca zakupił wraz z prawomocną decyzją wydaną 10 czerwca 2010 r., na podstawie której ustalono warunki zabudowy na tej nieruchomości dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, parterowego, z poddaszem użytkowym i wbudowanym garażem na samochód osobowy. Decyzję o zakupie przedmiotowej działki podjęto w pełnej świadomości zatwierdzonych w zakresie tej nieruchomości warunków zabudowy i z zamiarem wybudowania tam budynku mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe. Po uzyskaniu informacji w zakresie planów Rady Miasta ustalenia niekorzystnego dla Wnioskodawcy planu zagospodarowania posiadanej nieruchomości, 30 maja 2012 r. pisemnie zwrócił się do Departamentu Urbanistyki Urzędu Miasta z wnioskiem o zmianę projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla, w obrębie którego znajdowała się posiadana przez niego nieruchomość, w zakresie pozwalającym na pozostawienie możliwości zabudowy nieruchomości zgodnie z posiadaną decyzją o warunkach zabudowy i zamierzeniami budowy domu. Rada Miasta nie uwzględniła wniosku i w dniu 25 czerwca 2012 r. wyłączyła przeważającą część działki Wnioskodawcy z możliwości zabudowy, dodatkowo ustalając przebieg drogi przez jej środek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty