Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2016, sygn. ITPP1/4512-302/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-302/16/MS
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 8% stawki podatku przy sprzedaży apartamentów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.), uzupełnionym w dniu 14 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży apartamentów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży apartamentów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej też Spółka) jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i dostawy budynków oraz ich części - samodzielnych lokali. Działalność w tym zakresie określana jest jako działalność deweloperska. Spółka, w ramach inwestycji budowlanej, planuje wybudować obiekt hotelowo-handlowy z garażem podziemnym wraz z infrastrukturą towarzyszącą położony w M.
Zgodnie z decyzją Burmistrza M. nr z dnia 22 marca 2010 r. () obiekt będzie spełniał funkcję usługową, zatem obiekt będzie stanowił budynek niemieszkalny określony w dziale 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Zgodnie z projektem budowlanym, w obiekcie poza strefą hotelowo-handlowo-usługową będą znajdować się samodzielne lokale w postaci apartamentów mieszkalnych przeznaczonych na pobyt stały ludzi. Pozostałą część powierzchni będą zajmować podziemne miejsca parkingowe, pomieszczenia gospodarcze, techniczne oraz część komunikacyjna tj. klatki schodowe, windy. Apartamenty będą służyły zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osób w nich przebywających. Wszystkie lokale wyposażone będą w izby o przeznaczeniu mieszkalnym, rekreacyjnym oraz w izby-aneksy kuchenne z zainstalowanymi urządzeniami typu zlewozmywak, płyta grzewcza. Wszystkie lokale będą posiadać wydzielone pomieszczenia sanitarne, a także wszelkie przyłącza instalacyjne: woda, ogrzewanie. Powierzchnia użytkowa apartamentów nie będzie przekraczać 150 m2. Ponadto, każdy z lokali w momencie sprzedaży będzie posiadał odrębną księgę wieczystą z ustanowionym dla niego udziałem w nieruchomości wspólnej, tj. w gruncie i w częściach wspólnych budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty