Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2016, sygn. ITPB1/4511-429/16/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-429/16/MR
Wnioskodawca zamierza złożyć korektę rocznego zeznania podatkowego i przychody z tytułu najmu nieruchomości położonej na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Czy taki zamiar jest prawidłowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2016 r. (data wpływu 10 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W myśl artykułu 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie zamieszkuje, posiada centrum interesów osobistych i gospodarczych. W ciągu roku podatkowego osiągnął dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę, z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz dochody z tytułu najmu nieruchomości położonej na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, które nie są związane z prowadzoną działalnością stanowiąc odrębne źródło przychodów określane jako tzw. najem prywatny. Co do zasady, dochody z majątku nieruchomego, w tym z najmu nieruchomości podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym dana nieruchomość jest położona, w związku z czym naliczył i zapłacił podatek od najmu za granicą. Ze wszystkich wymienionych wyżej dochodów rozliczył się w Polsce stosując zasady ogólne według skali podatkowej wspólnie z małżonką której jedynym dochodem jest świadczenie emerytalne. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rocznym rozliczeniu podatkowym, uwzględnił umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, której treść artykułu 20 zezwala osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków w Polsce. Oznacza to możliwość zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty