27.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2016, sygn. ITPB1/4511-446/16/JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-446/16/JŁ

Czy przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z prywatnego najmu lokali w kamienicy, w której Wnioskodawca ma 3/5 udziałów na cele mieszkalne oraz dla firm na cele związane z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą mogą stanowić źródło przychodu jakim jest najem prywatny i mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2016 roku (data wpływu 16 maja 2016 roku) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2016 roku wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od kwietnia 2001 roku m. in. w formie spółki cywilnej, która zajmuje się produkcją pozostałych wyrobów metalowych (PKD 25.99.Z). Od października 2002 roku Wnioskodawca jest również udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (główne PKD 25.99.Z). Od kwietnia 2011 roku w ramach indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi gastronomiczne (PKD 56.10.A). W październiku 2015 roku została zawarta umowa dzierżawy budynku gastronomicznego z płatnością czynszu od czerwca 2016 roku (rozpoczęcia sezonu). Od września 2011 roku Wnioskodawca świadczy również usługi krótkoterminowego zakwaterowania (PKD 55.20.Z). W kwietniu 2015 roku Wnioskodawca w części kamienicy, która jest jego prywatnym majątkiem rozpoczął działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą odzieży. Wnioskodawca nie wprowadził tej części budynku do środków trwałych swojej firmy. Oprócz powyższego Wnioskodawca posiada również 3/5 udziału w budynku, który nabył prywatnie i nie wykorzystywał do prowadzonej działalności. Nie wpisano go do żadnej ewidencji i nie był amortyzowany. W 2015 roku na ten prywatny budynek zawarł umowy najmu na różne okresy czasu (jedna z nich zawarta została na trzy lata). Wnioskodawca z tytułu tego najmu wybrał zryczałtowaną formę opodatkowania, co zostało zgłoszone w maju 2015 roku (z zachowaniem terminu). Wynajem lokali w ww. kamienicy będzie wykonywany przez Wnioskodawcę poza prowadzoną działalnością gospodarczą we własnym imieniu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Najem nie nosi cech działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne