Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2016, sygn. ITPB4/4511-351/16/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-351/16/JG
Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości otrzymanych w darowiźnie od rodziców należy się podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2016 r. (data wpływu 15 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości:
- jest nieprawidłowe w części dotyczącej sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie,
- jest prawidłowe w części dotyczącej sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.
UZASADNIENIE
W dniu 15 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Rodzice Wnioskodawcy postanowili za ich życia przekazać Wnioskodawcy część swego majątku osobistego w formie darowizny aby ograniczyć ewentualne spory spadkowe po ich śmierci. Majątkiem, który chcą Wnioskodawcy sukcesywnie przekazywać są działki budowlane, które nie są związane z ich dochodami. Działki te mogą być spieniężone jedynie w długim czasie (10-20 lat) ze względu na mały popyt rynku. W związku z tym mogą podarować działki, a nie pieniądze. Rodzice Wnioskodawcy nie prowadzą działalności gospodarczej ani działalności rolniczej. Rodzice Wnioskodawcy kupili okazjonalnie grunty rolne w paru miejscach w latach 1997-1999, żeby mieć wybór najlepszego miejsca na wybudowanie rezydencji pod , ponadto byli zmuszeni przejąć ziemię rolną w od dłużnika za długi. Z budowy rezydencji jednak ostatecznie zrezygnowali. Zainteresowanie działkami budowlanymi w latach 2005-2008 spowodowało działania gminy i rodziców w kierunku uzyskania prawa zabudowy na tych działkach. Grunty oraz działki nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty