01.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2016, sygn. ITPB1/4511-402/16/HD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-402/16/HD

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym dochody korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie w art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy zwolnienie to będzie obowiązywało w przypadku zarejestrowania działalności gospodarczej prowadzonej wraz z żoną w formie spółki cywilnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2016 r. (data wpływu 27 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 14 czerwca 2016 r. i 1 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem, który wraz z żoną prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa mleka pozyskanego z własnej hodowli krów.

Wnioskodawca wraz z żoną nie mają zgłoszonej w CEIDG działalności gospodarczej. Zamierzają zgłosić w CEIDG prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa mleka jako wspólnicy spółki cywilnej.

Obecnie Wnioskodawca wraz z żoną posiadają 16,05 ha użytków rolnych, w tym 4 ha łąk i pastwisk. Hodują 11 krów dojnych oraz, zależnie od roku, cielaki z wycielenia ich krów.

Mleko pozyskane z uboju przerabiają na ser podpuszczkowy. Prace w trakcie przetwórstwa mleka wykonują wyłącznie osobiście, bez korzystania z pomocy osób trzecich. Produkt w postaci sera podpuszczkowego sprzedawany jest do dalszej odsprzedaży w sklepach, restauracjach. Prowadzona jest także sprzedaż detaliczna podczas festynów w wynajmowanym okazjonalnie lokalu.

Proces produkcji sera wygląda następująco: do mleka poddanego obróbce wstępnej dodawane są bakterie, odpowiednie dla danego typu sera, a następnie mleko mieszane jest z podpuszczką (kompleksem enzymów, występujących w tylnej części trawieńca cieląt). Następuje koagulacja kazeiny głównego białka mleka i jej przejście w żel, zwany skrzepem. Skrzep tnie się ostrzami w niewielkie kostki o określonych wymiarach, aby ułatwić wyciek serwatki. W skrzepie namnażają się bakterie wytwarzające kwas mlekowy. Masę miesza się i ogrzewa zgodnie z recepturą. Wzrost bakterii oraz obróbka mechaniczna i cieplna ziarna prowadzą do oddzielenia serwatki od ziarna serowego. Uzyskaną gęstwę serową umieszcza się w foremkach, które nadają serowi odpowiedni kształt. Następnie ser jest prasowany grawitacyjnie lub częściej z użyciem nacisku. Tak powstaje twaróg. Jeśli ma się uzyskać sery dojrzewające, proces technologiczny jest kontynuowany, a uformowaną masę serową soli się, czasem podbarwia, dodaje dodatki ziołowe i odstawia do dojrzewalni, gdzie nabiera potrzebnych cech sensorycznych smaku i zapachu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne