01.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2016, sygn. ITPP1/4512-136/16/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-136/16/EA

Czy dla domów jednorodzinnych zasilanych fotowoltaniką położoną na trackerach, które nie są zamontowane na dachu, tylko przy domu na tej samej działce co dom i należącej do tego samego inwestora, należy korzystać z obniżonej stawki podatku od towarów i usług 8%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia lutego 2016 r. (data wpływu lutego 2016 r.), uzupełnionego w dniach i maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonywanych czynności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu lutego 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach i maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonywanych czynności.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem trackerów, tzn. urządzeń, na których zamontowane są panele fotowoltaiczne. Urządzenie to podąża za słońcem, dzięki czemu wykorzystuje się o 60% więcej prądu z paneli zamontowanych na trackerach, ponieważ one podążają za słońcem pod takim kątem nachylenia, który jest najodpowiedniejszy do wyciągnięcia z nich jak najwięcej energii. Cały mechanizm prowadzący jest wynalazkiem Wnioskodawcy, a system sterujący dostarczają wykonawcy, z którymi Wnioskodawca kooperuje. Wnioskodawca kupując podzespoły mechaniczne składa je sam. Słupy i ramy, na których umieszcza się panele fotowoltaiczne wykonują podwykonawcy. Panele z inwertorami Wnioskodawca zakupuje od dostawcy panel (inwertory są to urządzenia, które pozwalają przemienić prąd z panel na prąd taki jaki jest w sieci). Systemy sterujące są dostarczane Wnioskodawcy przez wykonawców tych systemów, z którymi Wnioskodawca kooperuje. Wnioskodawca składa cały taki komplet trackera, zawozi do inwestora, ustawia słup na przygotowanym przez inwestora fundamencie lub inwestor może Wnioskodawcy zlecić taki fundament do wykonania. Po ustawieniu słupa Wnioskodawca wkłada panele fotowoltaiczne, podłącza inwertery, urządzenia sterujące. Następnie ustawia fotowoltanikę zgodnie ze słońcem. Trackery są wolnostojące i mają wysokość 3 m. Niebezpiecznie jest zamontować je na dachu. Konstrukcje dachów już istniejących nie są przystosowane do takich obciążeń. Z kolei w razie huraganów mogą zostać uszkodzone oraz mogą uszkodzić dach i dom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne