Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2016, sygn. ITPB2/4511-239/16/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-239/16/ENB
Czy wydatki na adaptację i wyposażenie łazienki odpowiednio do potrzeb i ograniczeń ruchowych Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej poprzez złożenie korekty PIT-37 i PIT/O za rok 2014?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 3 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od 2005 r. Wnioskodawczyni ma problemy z poruszaniem się. W wyniku zwichnięcia stawu kolanowego lewego doszło do złamania główki kości strzałkowej, zerwania więzadła krzyżowego przedniego oraz całkowitego przerwania nerwu strzałkowego. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego została dokonana w 2006 r. W tym samym roku dokonane zostały przeszczepy kablowe nerwów w celu przywrócenia ciągłości przerwanego nerwu strzałkowego. W przypadku nerwu strzałkowego do dnia dzisiejszego nie nastąpiła jego regeneracja co skutkuje opadającą stopą. Stabilność stawu kolanowego nie jest pełna, czasami kolano jest niestabilne. Konsekwencją powyższych uszkodzeń jest m.in. obniżona ruchomość w stawach: skokowym i kolanowym lewym oraz zmiany przeciążeniowo - zwyrodnieniowe w kręgosłupie, stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Opadająca stopa wymaga zaopatrzenia m.in. w obuwie ortopedyczne i stanowi znaczny problem w sprawnym poruszaniu się. Problemem jest każda nierówność podłoża, jego nachylenie czy schody bez poręczy. Chód Wnioskodawczyni i równowaga jest w znacznym stopniu zaburzona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty