Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. ITPB1/4511-145/16/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-145/16/WM
Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo, uznając za koszty uzyskania przychodu wydatki poniesione przez siebie na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych otrzymanych w drodze spadku w cenie zakupu netto w 2015 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2016 r. (data wpływu 12 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych nabytych w drodze spadku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych nabytych w drodze spadku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W maju 2015 r. zmarła mama Wnioskodawczyni prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym. Spadkobiercami po zmarłej została Wnioskodawczyni jako córka i jej brat dziedzicząc po ½ udziałów. Wnioskodawczyni wspólnie z bratem zdecydowali, że to Wnioskodawczyni będzie jednoosobowo kontynuowała działalność gospodarczą zgłaszając wniosek CIDG dwa dni po śmierci mamy. Brat przejął natomiast inne składniki majątku. Poprzez ekwiwalentny, bez spłat i dopłat, dział spadku Wnioskodawczyni przejęła w masie spadkowej towary handlowe, lokal do działalności gospodarczej, zatrudniła także w ramach kontynuacji działalności wszystkich pracowników. Na dzień śmierci mamy Wnioskodawczyni sporządziła remanent wszystkich towarów handlowych i wpisała go do prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności w cenach netto. W stosunku do części otrzymanych w drodze spadku towarów handlowych, Wnioskodawczyni przejęła towary, wraz z długiem wynikającym z ceny zakupu. Towary te stanowiły 47% ogółu towarów, całość należności wobec dostawców Wnioskodawczyni uregulowała do końca roku 2015 w 100%. Towary po mamie, opłacone w całości przez Wnioskodawczynię w ramach kontynuacji działalności Wnioskodawczyni sprzedaje odprowadzając jednocześnie należne podatki. Na koniec roku sporządzi spis z natury towarów nie sprzedanych po mamie w cenach zakupu netto. Zgodnie z art. 97 par.1 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawczyni przejęła wszystkie prawa i obowiązki spadkodawcy. Podejmując ryzyko przyjęcia spadku po mamie i kontynuacji działalności gospodarczej obciążonej niezapłaconymi fakturami poniosła koszty w celu zabezpieczenia źródła przychodu, co według niej powinno znaleźć odbicie w kosztach podatkowych (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty