05.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2016, sygn. ITPP2/4512-114/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-114/16/AW

Rozpoznanie importu usług z tytułu nabycia wierzytelności od kontrahenta zagranicznego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2016 r. (data wpływu 12 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabycia wierzytelności od kontrahenta zagranicznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabycia wierzytelności od kontrahenta zagranicznego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce, gdzie podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W ramach swojej podstawowej działalności gospodarczej zajmuje się nabywaniem wierzytelności pożyczkowych udzielonych poza systemem bankowym, a następnie ich windykacją. Jednym z planowanych wariantów prowadzenia działalności Spółki jest nabywanie pakietów wierzytelności od kontrahentów z terytorium Unii Europejskiej, celem samodzielnej windykacji tych wierzytelności, na własny rachunek oraz ryzyko. W szczególności, Spółka zamierza zawierać umowy sprzedaży wierzytelności z podmiotem zagranicznym posiadającym siedzibę na terytorium Unii Europejskiej (dalej: Kontrahent). Kontrahent jest podmiotem działającym na rynku wierzytelności, w tym zajmuje się zabezpieczaniem ryzyka niespłacalności określonych wierzytelności przysługujących podmiotom trzecim. W ramach prowadzonej działalności Kontrahent nabywa różnego rodzaju wierzytelności od podmiotów trzecich. Ze względu na przesłanki biznesowe (w tym m.in. brak dostatecznego doświadczenia w prowadzeniu działań windykacyjnych na terenie Polski) Kontrahent odsprzedaje na rzecz Spółki nabyte wierzytelności przysługujące mu w stosunku do dłużników mających miejsce zamieszkania w Polsce. Spółka nabywa wierzytelności bez prawa regresu, we własnym imieniu i na własny rachunek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne