04.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2016, sygn. ITPB1/4511-149/16/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-149/16/AK

Czy posiadając lokal i dwa mieszkania na wynajem krótkoterminowy Wnioskodawczyni może być opodatkowana wg stawki ryczałtu 8,5%, czy też Wnioskodawczyni musi przejść na zasady ogólne 18% bez zakładania działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2016 r. (data wpływu 9 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z wynajmu nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z wynajmu nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następując zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 1 lipca 2012 r. wynajmuje lokal, w którym kiedyś małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą i płaci podatek zryczałtowany 8,5%. Wnioskodawczyni nadmienia, że oboje z mężem pracują zawodowo. Ze względu na chorobę męża podjęta została decyzja o zawieszeniu przez Niego działalności gospodarczej. Lokal, w którym kiedyś małżonek Wnioskodawczyni prowadził działalność był wspólnym mieszkaniem komunalnym, zostało ono wykupione z majątku własnego od miasta i przekształcone na lokal użytkowo-mieszkalny. W dniu 23 kwietnia 2015 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem kupili z własnych środków finansowych mieszkanie nad morzem. Od dnia 1 lipca 2016 r. podjęli decyzję o wynajmie mieszkania na tzw. wynajem krótkoterminowy. Wnioskodawczyni nadmienia, że wynajem krótkoterminowy został powierzony firmie z siedzibą nad morzem. Wnioskodawczyni wraz z mężem podatek od przychodu z mieszkania i lokalu odprowadzają nadal w formie ryczałtu wg 8,5% stawki. Obrót za rok 2015 wyniósł 40 121 zł. W dniu 26 stycznia 2016 r. również z własnych środków finansowych majątku wspólnego Wnioskodawczyni wraz z mężem kupili kolejne mieszkanie również nad morzem z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Obecnie mieszkanie jest remontowane. Wnioskodawczyni nadmienia, że podatek zryczałtowany jest najprostszą formą i dlatego został przez Nią wybrany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne