22.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2016, sygn. ITPB1/4511-1089/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1089/15/MR

Czy i kiedy po stronie Wnioskodawcy w sytuacji, w ktorej nie zostalaby wyplacona - w calosci lub czesci - wspolnikowi ustepujacemu przypadajaca na niego rownowartosc czesci majatku wspolnego pozostalego po odliczeniu wartosci wkladow wszystkich wspolnikow powstanie przychod podlegajacy opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z pozn. zm.) oraz ? 5 pkt 1 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2015 r. (data wplywu 10 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie skutkow podatkowych dla wspolnika pozostajacego w spolce jawnej w zwiazku z wystapieniem z tej spolki innego wspolnika ? jest nieprawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2015 r. wplynal ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych w zakresie skutkow podatkowych dla wspolnika pozostajacego w spolce jawnej w zwiazku z wystapieniem z tej spolki innego wspolnika.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca jest wspolnikiem spolki jawnej (dalej jako spolka), ktorej rok obrotowy pokrywa sie z rokiem kalendarzowym. Ze spolki na koniec roku obrotowego, tj. na dzien 31 grudnia 2016 r. zamierza wystapic jeden z pozostalych wspolnikow (dalej jako wspolnik ustepujacy). Wystapienie wspolnika ustepujacego ze spolki nastapi z uwzglednieniem przepisow zawartych w art. 65 ? 1 ustawy z dnia 15 wrzesnia 2000 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.), cytowanej dalej jako k.s.h., na podstawie ktorych w przypadku wystapienia wspolnika ze spolki wartosc udzialu kapitalowego wspolnika albo jego spadkobiercy oznacza sie na podstawie osobnego bilansu, uwzgledniajacego wartosc zbywcza majatku spolki. W zwiazku z powyzszym wystapienie wspolnika ustepujacego ze spolki spowoduje obowiazek rozliczenia udzialu kapitalowego. Rozliczenie to poprzedzi ustalenie wartosci udzialu kapitalowego wspolnika ustepujacego, poprzez sporzadzenie osobnego bilansu, uwzgledniajacego wartosc zbywcza majatku spolki, czyli wartosc jej majatku w obrocie prawnym i gospodarczym. Bilans ten bedzie zawieral wszystkie skladniki materialne i niematerialne (wg cen rynkowych), ktore beda mialy wartosc wymierna w pieniadzu. Zatem wartosc udzialu kapitalowego naleznego wystepujacemu ze spolki wspolnikowi bedzie ustalona na podstawie bilansu sporzadzonego wedlug cen rynkowych. Ustalony w ten sposob udzial kapitalowy bedzie wyplacony wystepujacemu ze spolki wspolnikowi w pieniadzu oraz ruchomosciach i nieruchomosciach. W zwiazku z powyzszym, na podstawie sporzadzonego bilansu zbywczego wspolnikowi ustepujacemu ze spolki bedzie przyslugiwala do wyplaty okreslona kwota. Jednak zgodnie z zawartym porozumieniem, pomiedzy wspolnikiem ustepujacym, a pozostalymi wspolnikami pozostajacymi w spolce, wyplacona kwota na rzecz wspolnika ustepujacego moze byc nizsza, niz ta wynikajaca ze sporzadzonego bilansu zbywczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty