16.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2015, sygn. IPPB3/4510-766/15-4/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-766/15-4/DP

Ustalenie czy kwoty pieniężne zwrócone klientom biura maklerskiego stanowią koszty uzyskania przychodów w sytuacji, gdy wpłaty zostały dokonane w wyniku nieuprawnionego działania pracownika biura maklerskiego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2015 r. (data wpływu 7 września 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2015 r. (data wpływu 9 grudnia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 25 listopada 2015 r. nr xxxxx (doręczone 30 listopada 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci wypłaconych środków pieniężnych z tytułu zwrotu kwot nienależnych Wnioskodawcy wpłaconych przez klientów biura maklerskiego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci wypłaconych środków pieniężnych z tytułu zwrotu kwot nienależnych Wnioskodawcy wpłaconych przez klientów biura maklerskiego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący polską osobą prawną prowadzi działalność bankową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do 2013 r. w strukturach organizacyjnych Banku funkcjonowało Biuro Maklerskie (Biuro Maklerskie) będące jednostką organizacyjną wyodrębnioną od pozostałej działalności Banku którego działalność polegała na obrocie instrumentami finansowymi. W ramach swojej działalności, Biuro Maklerskie oferowało klientom usługę polegającą na świadczeniu usług maklerskich na ich rzecz. Zgodnie z umową oraz regulaminem świadczenia usług maklerskich w celu zakupu określonych instrumentów finansowych za pośrednictwem Biura Maklerskiego, klient zobowiązany był zapewnić odpowiednią ilość środków na swoim rachunku inwestycyjnym, prowadzonym przez Biuro Maklerskie. Wykorzystanie rachunku inwestycyjnego prowadzonego przez Biuro Maklerskie było, zgodnie z umową oraz regulaminem świadczenia usług maklerskich, niezbędne w celu dokonania przez klienta zakupu instrumentów finansowych za pośrednictwem Biura Maklerskiego. Pominięcie rachunku inwestycyjnego danego klienta przy zakupie za pośrednictwem Biura Maklerskiego instrumentów finansowych było więc prawnie oraz technicznie (nie zezwalały na to systemy informatyczne Banku) niemożliwe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne