Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2015, sygn. IPPB3/4510-703/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-703/15-2/DP
Ustalenie czy odszkodowania wypłacane odbiorcom energii elektrycznej w związku z poniesionymi przez nich szkodami mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2015 r. (data wpływu 19 sierpnia 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odszkodowań wypłacanych odbiorcom energii elektrycznej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odszkodowań wypłacanych odbiorcom energii elektrycznej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Podatkowa Grupa Kapitałowa (dalej: Wnioskodawca lub PGK) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółką reprezentującą PGK jest P. S.A. Spółka G. S.A. (dalej: Spółka) wchodzi w skład PGK. Spółka prowadzi działalność koncesjonowaną w zakresie obrotu energią elektryczną na obszarze całego kraju. W ramach prowadzonej działalności, Spółka realizuje czasem procedurę zmiany sprzedawcy energii (dalej: Z.). Z. jest inicjowany przez: (i) zawarcie przez Spółkę umowy sprzedaży energii elektrycznej z odbiorcą energii elektrycznej, który jest już stroną innej umowy sprzedaży energii z innym dostawcą, oraz (ii) udzielenie Spółce pełnomocnictwa do reprezentowania klienta w procesie zmiany sprzedawcy. Spółka na podstawie udzielonego pełnomocnictwa dokonuje wszelkich czynności zmierzających do zmiany dostawcy energii na Spółkę, w tym również dokonuje wypowiedzenia dotychczasowej umowy na sprzedaż energii. Nowa umowa sprzedaży wchodzi w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą. Przedmiotowe rozwiązanie ma na celu zapewnienie ciągłości sprzedaży energii elektrycznej dla klienta (odbiorcy energii).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty