18.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2015, sygn. IPPB3/4510-878/15-3/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-878/15-3/KK

Czy w przypadku opisanego zdarzenia przyszłego, Spółka uprawniona będzie do obniżenia wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu o wysokość nominalnej wartości udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Udziałowców powiększoną o ewentualne świadczenie w gotówce, w zamian za udziały objęte w Spółce zależnej, w ramach transakcji wymiany udziałów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest obecnie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, w której udziałowcami są trzy osoby fizyczne, polscy rezydenci podatkowi (dalej: Udziałowcy). W przyszłości, z momentem zarejestrowania Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka stanie się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą osobowość prawną i będącą rezydentem podatkowym w Polsce. W ramach planowanej reorganizacji grupy kapitałowej, kontrolowanej na poziomie właścicielskim przez Udziałowców, planowane jest, że Spółka stanie się udziałowcem innej spółki - rezydenta w kraju członkowskim Unii Europejskiej (dalej: Spółka zależna), co nastąpi w drodze wniesienia aportem udziałów Spółki zależnej do Spółki, w zamian za udziały własne w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki oraz ewentualną zapłatę w gotówce, nie wyższą jednak niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów. Spółka zależna będzie miała jedną z form prawnych wymienionych w Załączniku nr 3 do Ustawy CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne