11.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2015, sygn. IPPP3/4512-975/15-2/ISK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-975/15-2/ISK

Sposób rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2015 r. (data wpływu 27 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

GF spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT działającym w branży spożywczej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) od kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: Kontrahenci Zagraniczni). Zakupione w ten sposób towary Wnioskodawca wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Kontrahenci Zagraniczni, dostawcy towarów, zgodnie z obowiązującymi ich przepisami, dokumentują sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy fakturami. Zdarza się tak, że faktury wystawione przez Kontrahentów Zagranicznych wpływają (oraz najprawdopodobniej będą wpływać w przyszłości) do Wnioskodawcy z opóźnieniem, już po upływie terminu, w którym Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. W związku z brakiem faktury i nieznajomością danych w niej zawartych (w tym daty wystawienia), w chwili składania deklaracji za okres wynikający z daty wystawienia faktury, Wnioskodawca nie jest w stanie wykazać prawidłowej podstawy opodatkowania oraz podatku należnego i naliczonego w związku z takim WNT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne