Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2015, sygn. IPPB4/4511-1174/15-2/JK3, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1174/15-2/JK3
Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości, przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia, będzie opodatkowany 19% podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Podane w zdarzeniu przyszłym okoliczności wskazują, że w zakupionym lokalu Wnioskodawczyni nie będzie realizowała własnych potrzeb mieszkaniowych. Zatem Wnioskodawczyni nie będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. l pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2015 r. (data wpływu 12 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W marcu 2012 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili nieruchomość gruntową (w tym ziemię rolniczą) oraz w sierpniu 2012 r. kolejną nieruchomość działkę letniskową. W maju 2013 r. wskutek nagłej i ciężkiej choroby nowotworowej zmarł 37 letni mąż Wnioskodawczyni. Dnia 3 czerwca 2014 r. został przeprowadzony spadek, na podstawie którego wspólne dzieci zostały współwłaścicielami powyższych nieruchomości w części po 1/6 każde z nich. Wnioskodawczyni wraz z mężem mieli plany zagospodarowania powyższych nieruchomości na przyszłość na cele mieszkaniowe dzieci, jednak jego nagłe odejście spowodowało, że w obecnej sytuacji finansowej w jakiej Wnioskodawczyni pozostaje nie jest w stanie sprostać tym planom. Wnioskodawczyni zdecydowała się na sprzedaż powyższych nieruchomości. Kierując się przede wszystkim dobrem dzieci i troską o jak najlepsze zabezpieczenie ich finansów i przyszłości, Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać ww. nieruchomości, a środki pieniężne przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego w W. (lub okolicy) na współwłasność z dziećmi. Zakupiony lokal mieszkalny Wnioskodawczyni zamierza wynajmować do czasu uzyskania przez dzieci pełnoletności. Środki finansowe z tytułu czynszu najmu Wnioskodawczyni zamierza wykorzystać na cele edukacyjne dzieci, a w pozostałej części będą stanowiły ich oszczędności. W obecnej sytuacji, w jakiej Wnioskodawczyni pozostaje nie wyklucza, że być może będzie pracowała w W. i tam właśnie zamieszka. Obecnie wraz z dziećmi (12 latkiem i 4 latką) Wnioskodawczyni zamieszkuje dom, który wraz z mężem wybudowali. W związku z tym Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty