25.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2015, sygn. IPPB6/4510-275/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-275/15-2/AG

Czy koszty związane z korzystaniem z udostępnianego narzędzia Raportal oraz koszty audytów okresowych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów po stronie L. PL?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2015 r. (data wpływu 21 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z korzystaniem z udostępnionego narzędzia Raportal oraz kosztów audytów okresowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z korzystaniem z udostępnionego narzędzia Raportal oraz kosztów audytów okresowych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

L. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, L. PL, Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa CIT). Spółka L. PL jest wyłącznym dealerem wózków widłowych marki L. i prowadzi autoryzowany serwis tej marki w Polsce. Spółka jest spółką zależną spółki niemieckiej, L. GmbH z siedzibą w A. (dalej: L. GmbH), która posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Z kolei 100% udziałów w spółce L. GmbH posiada spółka prawa niemieckiego, K. GmbH. Spółka K. GmbH jest zatem pośrednim udziałowcem Spółki L. PL, natomiast na czele struktury Grupy Kapitałowej stoi spółka K. G. AG, która w sposób bezpośredni lub pośredni posiada udziały lub akcje w spółkach zależnych zlokalizowanych na całym świecie. Łącznie w skład grupy kapitałowej do której również przynależy Wnioskodawca wchodzi ponad 100 powiązanych spółek (dalej: Grupa Kapitałowa).

Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe w dwóch obszarach: księgi polskie prowadzi wg przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości wraz z elementami zasad Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR), na podstawie których sporządzane jest polskie sprawozdanie finansowe oraz księgi oparte o zasady MSSF i MSR, które prowadzi na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej o odmiennych, w pewnym zakresie, zasadach w stosunku do ksiąg polskich. Wnioskodawca jako członek Grupy Kapitałowej jest zobowiązany do przedstawiania swoich danych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami w zakresie przedstawiania skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Roczne sprawozdanie finansowe L. PL, zarówno to sporządzone dla celów odpowiadających polskiej ustawie o rachunkowości jak i celów Grupy Kapitałowej jak również księgi rachunkowe polskie oraz prowadzone wg MSSF i MSR są badane i zatwierdzane przez pomiot audytujący. Sporządzana jest jedna umowa z podmiotem audytującym na całą usługę obejmującą audyt roczny obu tych obszarów, jak również wynagrodzenie ustalane jest w jednej kwocie. Podmiot audytujący wystawia faktury z tytułu realizacji wspomnianych usług bezpośrednio na L. PL w zakresie w jakim bada księgi rachunkowe i sprawozdania Wnioskodawcy. Z uwagi na fakt, że spółka dominująca w Grupie Kapitałowej, tj. spółka K. G. AG jest obecna na giełdzie, okresowo sprawozdania głównych spółek zależnych w obszarze MSSF tzw. pakiety konsolidacyjne, w tym i L. PL podlegają badaniu przez podmiot audytujący. Powyższe audyty są prowadzone przez niezależny podmiot audytujący i są dokonywane w siedzibie L. PL. Celem weryfikacji prawidłowości pakietu konsolidacyjnego badaniu podlegają dane w obydwu księgach, zarówno w księdze MSR i MSSF jak i w księdze polskiej oraz sprawozdania sporządzone na podstawie obydwu ksiąg. Na uwagę również zasługuje fakt, iż po przeprowadzonym badaniu kwartalnym pakietu konsolidacyjnego, obowiązkowe badanie roczne w obydwu obszarach przebiega łatwiej i sprawniej, co z uwagi na bardzo krótkie terminy na zamknięcie ksiąg na koniec roku jest sprawą bardzo istotną dla L. PL.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne