Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2015, sygn. IPPB4/4511-1050/15-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1050/15-2/MS1
Stwierdzić należy, że dla Wnioskodawcy, przeniesienie własności niezabudowanych nieruchomości w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania (umowa dożywocia) przed upływem 5 lat od daty nabycia, nie stanowi przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powoduje obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego na podstawie art. 30e ww. ustawy i złożenia zeznania z tego tytułu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2015 r. (data wpływu 16 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia dla nabywcy nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia zarówno dla dożywotnika jak i nabywcy nieruchomości oraz postępowania urzędu skarbowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Dnia 3 października 2011 r. (poświadczenie dziedziczenia), ciotka Wnioskodawcy nabyła w całości, wprost spadek (gospodarstwo rolne) po zmarłych rodzicach. Z uwagi na swój pogarszający się stan zdrowia (nowotwór złośliwy) w dniu 22 kwietnia 2015 przeniosła część własności niezabudowanych nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy (grupa podatkowa III) w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania - świadczenia wynikające z art. 908 Kodeksu cywilnego (umowa dożywocia) - przyjęcie jej jako domownika, dostarczenie jej wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i ogrzewania, zapewnienie jej odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawienie jej własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym. Wydanie nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy nastąpiło przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty