17.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2015, sygn. IPPP2/4512-827/15-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-827/15-2/BH

Usługi prezentacji spektaklu w umówionym miejscu i czasie są zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a) w związku z art. 43 ust. 18 ustawy. Usługi wynajmu Teatru wraz z wystawieniem spektaklu teatralnego są opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%. Pozostałe usługi należy opodatkować stawką podstawową w wysokości 23% podatku VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2015 r. (data wpływu 26 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe w zakresie świadczonych usług wymienionych pod. lit. A
  • prawidłowe w zakresie świadczonych usług wymienionych pod. lit. B-G.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fundacja (Fundacja lub Wnioskodawca) prowadzi działalność polegającą w szczególności na wspieraniu i upowszechnianiu kultury w Polsce. Fundacja prowadzi ww. działalność poprzez prowadzenie Teatru (Teatr albo Teatry). Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, jak również zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (podatnikiem VAT czynnym).

W ramach swojej działalności Fundacja świadczy m.in. następujące kategorie usług:

  1. sprzedaż spektakli poza Teatrem

W ramach powyższej działalności Fundacja sprzedaje spektakle teatralne za wynagrodzeniem na rzecz innych podmiotów, które realizują daną imprezę kulturalną we własnym imieniu i na własny rachunek oraz udostępniają publiczności prawo wstępu. W tym celu Fundacja zawiera umowę z innym podmiotem, w której określa wysokość ryczałtowego wynagrodzenia za spektakl oraz sposób rozliczania opłat licencyjnych za prawa autorskie oraz kosztów transportu osobowego i ciężarowego. Wynagrodzenie jest niezależne od potencjalnej widowni, sposobu i:dystrybucji biletów, kosztów lub zysków związanych z publicznością. Do obowiązków Wnioskodawcy należy jedynie prezentacja spektaklu w umówionym miejscu i czasie (w tym zawarcie umów z aktorami, pracownikami obsługi technicznej, licencjodawcami) oraz organizacja przewozu osób, scenografii i kostiumów. Umowy zawarte z aktorami i obsługą związane m.in. z tymi usługami są umowami stałymi, nie są zawierane każdorazowo na potrzeby zamówionego spektaklu. Fundacja świadczy tego typu usługę systematycznie w wymiarze ok. 100 spektakli rocznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne