Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2015, sygn. IPPP3/4512-633/15-3/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-633/15-3/KT
ustalenie miejsca dostawy towarów w transakcji łańcuchowej, w której Spółka występuje jako nabywca oraz dostawca towaru (3 scenariusze)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2015 r. (data wpływu 29 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca dostawy towarów w transakcji łańcuchowej, w której Spółka występuje jako nabywca oraz dostawca towaru - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca dostawy towarów w transakcji łańcuchowej, w której Spółka występuje jako nabywca oraz dostawca towaru.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest częścią Grupy M. - niemieckiego koncernu o globalnym zasięgu specjalizującego się w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Spółka, w ramach prowadzonej działalności, przede wszystkim wspiera działalność Grupy M. Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech i jest zarejestrowana jako niemiecki podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Spółka nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nie jest także zarejestrowana w Polsce na potrzeby VAT.
Spółka planuje uczestniczyć w transakcjach łańcuchowych, które będą w części odbywać się na terytorium Polski. W każdym z wariantów wspomnianych transakcji pierwszy podmiot w łańcuchu sprzedaje towary Spółce, która następnie sprzeda te towary na rzecz ostatecznego nabywcy. Towary będą jednak transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy (pierwszy podmiot w łańcuchu) do ostatecznego nabywcy (ostatni podmiot w łańcuchu). Spółka będzie organizować transport towarów, przy czym może do tego celu zaangażować profesjonalnego przewoźnika, który dokona transportu towarów (dalej: Przewoźnik).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty