Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2015, sygn. IPPP1/4512-736/15-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-736/15-2/KC
W zakresie uznania umowy leasingu finansowego za świadczenie usług, podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego i jego zwrotu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2015 r. (data wpływu 17 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania umowy leasingu finansowego za świadczenie usług, podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego i jego zwrotu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania umowy leasingu finansowego za świadczenie usług, podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego i jego zwrotu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi na terytorium Polski działalność na rynku usług finansowych. Zamierza rozszerzyć działalność o świadczenie usług leasingu, jak również zawrzeć transakcję leasingu finansowego znaku towarowego. Umowa leasingu zostanie zawarta na okres 36 miesięcy, raty leasingu płatne będą co miesiąc w terminie wynikającym z harmonogramu płatności, a leasingobiorca - przez okres trwania umowy leasingu - będzie korzystać ze znaku towarowego w oparciu o licencję pełną, wyłączną, ograniczonej w czasie z prawem do udzielania sublicencji. Raty leasingu składać się będą z części kapitałowej odpowiadającej wartości znaku towarowego oraz z części odsetkowej odpowiadającej wynagrodzeniu finansowemu z tytułu zaangażowanego kapitału w transakcję. Ponadto leasingobiorca zobowiązany będzie do uiszczenia na rzecz Wnioskodawcy prowizji związanej z przygotowaniem transakcji i oceną ryzyk.
16>Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty