08.09.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2015, sygn. IPPP1/4512-631/15-4/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-631/15-4/AŻ

Czy usługi pośrednictwa są zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.) uzupełnionym pismem nadanym dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 30 lipca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług. Wniosek uzupełniony został pismem nadanym dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 30 lipca 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną rozpoczynającą działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik zamierza utworzyć portal internetowy, którego celem będzie umożliwienie osobom trzecim zawieranie umów na świadczenie usług przewozu rzeczy (paczek) oraz pośrednictwo w transakcjach płatniczych, prowadzenie rachunków pieniężnych i zabezpieczenie płatności.

Użytkownik A (nadawca) będzie wpisywać w wyszukiwarkę na portalu informacje, gdzie i kiedy chce aby jego paczka została dostarczona. Znajdzie ogłoszenie użytkownika B (kurier), którego oferta spełnia jego oczekiwania. Nadawca otrzymuje kod-potwierdzenie, który może być automatycznie przesłany do użytkownika C (odbiorcy paczki) z poziomu portalu. Kurier dostaje sms, że użytkownik A chce, aby ten mu przewiózł paczkę. Nadawca kontaktuje się z kurierem i przekazuje mu paczkę. Kurier przewozi paczkę do użytkownika C (odbiorcy paczki) i z chwilą wydania mu paczki dostaje kod-potwierdzenie. Użytkownik B (kurier) wysyła kod na wyznaczony numer telefonu i otrzymuje sms zwrotny, że kod się zgadza. Wówczas wydaje paczkę użytkownikowi C (odbiorcy paczki). Kod-potwierdzenie jest rozwiązaniem umożliwiającym zabezpieczenie przesyłki w taki sposób, aby nadawca i kurier mieli pewność, że przesyłka została wydana właściwemu odbiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne