Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2015, sygn. IPPB3/4510-170/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-170/15-2/AG
Za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, w myśl którego w przypadku zbycia udziałów Spółki Dzielonej po podziale, w sytuacji gdy w związku z podziałem dojdzie do unicestwienia udziałów przysługujących Spółce w Spółce Dzielonej, poprzez zmniejszenia ich liczby, będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania tego przychodu wydatków na nabycie tych udziałów, ustalonych przy zastosowaniu proporcji określonej w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) (w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wartości stanowiącej różnicę pomiędzy całością wydatków poniesionych na nabycie udziałów Spółki Dzielonej a iloczynem przedmiotowych wydatków oraz proporcji wartości nominalnej unicestwianych udziałów (tj. liczby udziałów, które przestaną istnieć w związku z podziałem pomnożonej przez ich pojedynczą wartość nominalną) do wartości nominalnej wszystkich udziałów przed podziałem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2015 r. (data wpływu 2 marca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca" lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP") od całości generowanych przychodów. W styczniu 2015 r. wnioskodawca nabył na drodze umowy kupna-sprzedaży 100% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - G. sp. z o.o. Płatność za tą transakcję została dokonana przez Spółkę przelewem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty