Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2015, sygn. IPPP1/4512-535/15-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-535/15-2/EK
Czynność wniesienia praw majątkowych przez Wnioskodawcę jako wkładu niepieniężnego do spółek w zamian za udziały lub akcje, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na wytworzenie przedmiotu aportu, gdyż zostały spełnione przesłanki wynikające z ww. art. 86 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca5 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2015 r. (data wpływu 1 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz prawa do odliczenia podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz prawa do odliczenia podatku VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka komandytowo akcyjna (zwana dalej Spółką) jest podmiotem zarejestrowanym i działającym na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka zajmuje się wynajdowaniem i współfinansowaniem nowoczesnych projektów naukowych z dziedziny nano-, clean-, agro- i bio-technologia, nowe materiały, robotyka, SaaS, internet-of-things oraz big-data. Wsparcie skierowane jest do wynalazców z branż inżynieryjnych i informatycznych z Polski, krajów Europy Środkowo Wschodniej oraz zachodnich ośrodków polonijnych. Zadaniem Spółki jest wyszukanie naukowców, którzy mają perspektywiczne pomysły biznesowe, zapewnienie im finansowego i technologicznego wsparcia w zakresie rozwijania tych koncepcji, czego rezultatem mają być opracowane nowe wartości niematerialne i prawne w postaci majątkowych praw autorskich do wyników badań, analiz, nowych technologii, innowacyjnych oprogramowań, itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty