06.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2015, sygn. IPPP3/443-1026/14-7/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1026/14-7/KB

W zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku przekazanym zgodnie z właściwością do tut. Biura przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (data wpływu 13 października 2014 r.) uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 29 stycznia 2015 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 5 stycznia 2015 r. (doręczone 19 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych.

Wniosek został uzupełniony w dniu 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 29 stycznia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 5 stycznia 2015 r. (data odbioru 19 stycznia 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; zwana dalej Spółką), zarejestrowana na terytorium według prawa Republiki Czeskiej, prowadzi działalność w zakresie dystrybucji i redystrybucji krajowej i wewnątrzwspólnotowej produktami akcyzowymi w postaci m.in. oleju opałowego, oleju napędowego, benzyny. W 2005 r. Spółka dokonywała transakcji kupna oleju opałowego od A. S.A. Transakcje dokumentowane były fakturami VAT oraz szeregiem innych dokumentów, m.in. dokumentami przewozowymi CMR. Na podstawie umowy spedycji ze spedytorem, B, towar transportowany był do siedziby Spółki, znajdującej się na terytorium Republiki Czeskiej. Umowę spedycji, ważenie, badania wyrobu akcyzowego i proces transportu organizowany był przez A. S.A. Tym samym następowało nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych. Zakupiony w ten sposób olej opałowy stawał się przedmiotem umowy sprzedaży na rzecz kontrahentów, zarejestrowanych i mających siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie umowy spedycji z podmiotami trzecimi, w celu wykonania umowy sprzedaży oleju opałowego, towar transportowany był z siedziby Spółki do siedzib kontrahentów polskich, znajdujących się na terytorium kraju. Kontrahenci Spółki dokonywali tym samym nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne