Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2015, sygn. IPPB2/4511-6/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-6/15-2/MK
Czy Spółka Cypryjska będzie dla Wnioskodawcy - po dniu 1 stycznia 2015 r. - zagraniczną spółką kontrolowaną w rozumieniu art. 30f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zamierza nabyć po dniu 1 stycznia 2015 r. certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego (zwanego dalej Funduszem). Certyfikaty inwestycyjne Funduszu nie będą przedmiotem oferty publicznej, ani dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym. Objęte przez Wnioskodawcę certyfikaty inwestycyjne Funduszu będą miały charakter papierów wartościowych imiennych. W Funduszu nie zostanie powołana rada inwestorów, a zatem Wnioskodawca nie będzie członkiem rady inwestorów. W Funduszu będzie działało - zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych - zgromadzenie inwestorów, w którym będzie uczestniczył również Wnioskodawca. Zgodnie z art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 157) o funduszach inwestycyjnych każdy certyfikat inwestycyjny będzie dawał prawo do jednego głosu na zgromadzeniu inwestorów (uprzywilejowanie certyfikatów inwestycyjnych co do prawa głosu nie jest planowane). Wnioskodawca nabędzie większość certyfikatów inwestycyjnych Funduszu, będzie więc dysponował większością głosów na zgromadzeniu inwestorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty