20.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. IPPP1/4512-91/15-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-91/15-2/AS

opodatkowanie usługi obsługi wierzytelności powierzanych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 249, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2015 r. (data wpływu 3 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi obsługi wierzytelności powierzanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi obsługi wierzytelności powierzanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej Spółka A) będzie przyjmować od Spółki z Grupy Kapitałowej (GK) (Spółka) za wynagrodzeniem ryczałtowym zlecenie wykonania kompleksowej obsługi wierzytelności powierzanych. Wykonanie tej usługi będzie odbywać się według reguł ustalonych w Procedurze Zarządzania Windykacją w Spółce. Szczegółowe określenie zakresu oraz terminów, w jakich podejmowane będą przez Spółkę A poszczególne czynności windykacyjne niezależnie od etapu windykacji, określa szczegółowo Procedura Zarządzania Windykacją w Spółce lub inny dokument uzgodniony między Stronami do czasu wdrożenia odpowiedniej procedury.

W szczególności do zadań Spółki A należy: definiowanie strategii zarządzania windykacją oraz wyznaczania jednolitych standardów praktyk w tym zakresie, przepływ informacji niezbędnych do monitorowania i analizy portfela należności przeterminowanych poszczególnych Spółek GK, przeprowadzanie windykacji miękkiej i twardej w stosunku do Kontrahentów poszczególnych Spółek GK. W miarę możliwości technicznych prowadzone będą również procesy pre- windykacji; wczesna identyfikacja zagrożeń mogących mieć wpływ na zdolność kontrahenta do obsługi zadłużenia poprzez monitorowanie portfela należności, prowadzenie działań mających na celu restrukturyzację zadłużenia, prowadzenie działań zmierzających do odzyskania należności w drodze postępowania windykacyjnego, tj. zarówno postępowania sądowego jak i pozasądowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne