10.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2015, sygn. IPPP1/443-1362/14-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1362/14-2/JL

Skoro wydanie samochodu daje kupującemu prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel to w konsekwencji dzień wydania samochodu będzie dniem dokonania dostawy, w którym powstanie obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2014 r. (data wpływu 21 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. sprzedaż nowych samochodów. Spółka dokonując sprzedaży samochodów, w ramach zawieranych z klientami umów, wprowadza klauzulę uzależniającą wydanie zakupionego pojazdu od zapłaty ceny. Spółka, dokumentując sprzedaż samochodów, wystawia klientom fakturę. Na jej podstawie klient dokonuje rejestracji pojazdu i uiszcza należną cenę. Samochód wydawany jest po dokonaniu rejestracji i zapłacie całości ceny na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. W związku z tym w dacie wystawienia faktury nie można jednoznacznie określić daty wydania towaru, która następuje później. W przypadku, gdyby klient nie uiścił całości ceny, samochód w ogóle nie zostałby mu wydany. Dopiero z chwilą wydania pojazdu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego klient uzyskuje możliwość dysponowania pojazdem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne