Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2015, sygn. IBPB-1-1/4510-120/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-120/15/WRz
czy wydatki związane z ustanowieniem służebności przesyłu są kosztami pośrednimi zaliczanymi w dacie ich poniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 września 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 25 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- możliwości uznania za koszt podatkowy wydatków z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu jest prawidłowe,
- momentu zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu uznania za koszt podatkowy wydatków z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Sp. z o.o. zwana dalej Spółką prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Ponadto, świadczy również m.in. usługi dotyczące badań laboratoryjnych wody i ścieków, inspekcji rurociągów kamerą telewizyjną, ciśnieniowego czyszczenia sieci kanalizacyjnej, remontów elementów uzbrojenia, a także budowy oraz diagnostyki sieci i przyłączy wodociągowych. Spółka w związku z prowadzoną działalnością ponosi wydatki dotyczące ustanowienia służebności przesyłu polegającej na możliwości korzystania z cudzych nieruchomości, przez które przebiega sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, jak również na terenie których zlokalizowane są inne urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów lub inne urządzenia podobne. Służebność przesyłu reguluje stan prawny urządzeń infrastruktury technicznej wybudowanych na nieruchomościach w przeszłości bez pozyskania do nich tytułu prawnego (budowa infrastruktury odbyła się w okresie gdy nie było unormowania - przepisów na temat posadowienia sieci wodociągowo-kanalizacyjnej) oraz jest przydatna w przypadku zmiany istniejącego tytułu prawnego nieruchomości, daje prawo przedsiębiorcy do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane oraz prawo do współkorzystania z nieruchomości w pasie służebności przesyłu w okresie eksploatacji urządzenia. W celu ustanowienia służebności przesyłu Spółka zawiera z właścicielami nieruchomości umowy, w konsekwencji których umieszczany jest zapis w Dziale III księgi wieczystej obciążanej nieruchomości, dokonywany po spisaniu aktu notarialnego. Służebność przesyłu ustanowiona jest odpłatnie lub nieodpłatnie na czas nieoznaczony z aktualnym właścicielem nieruchomości, ale dotyczy każdoczesnego właściciela tej nieruchomości. Polega na prawie do korzystania z nieruchomości w zakresie wynikającym z potrzeb eksploatacyjnych infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, do przebiegu przez działkę wchodzącą w skład nieruchomości, istniejących już na tych działkach sieci i urządzeń, których przebieg i usytuowanie zostały naniesione na zasoby geodezyjne miasta, służące do przesyłu, dystrybucji wody i do przesyłu ścieków oraz na zapewnieniu Spółce każdorazowego, nieodpłatnego dostępu do infrastruktury, to jest wejścia i wjazdu na nieruchomość w celu dokonania naprawy, usunięcia awarii, konserwacji, modernizacji, przebudowy lub wymiany, urządzeń, z obowiązkiem przywrócenia przez Spółkę nieruchomości do stanu poprzedniego. W niektórych przypadkach, w ramach ustanowionej służebności przesyłu, właściciel obciążanej nieruchomości zobowiązuje się do nienasadzania krzewów oraz drzew w określonym pasie technologicznym (np. po 2,0 mb od osi wodociągów czy kanalizacji).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty